Kan antibiotika forårsage diarré?

Lægeligt anmeldt afdrugs.com. Sidst opdateret den 31. marts 2021.

Officielt svar

ved drugs.com

Ja , kan antibiotikabehandling ofte være forbundet med diarré, kaldet antibiotika-induceret diarré eller antibiotika-associeret diarré.

Antibiotika ødelægger både gode og dårlige bakterier i tarmen, hvilket kan ændre den normale balance i dine tarme.



Normalt opstår der et mildt tilfælde af blød afføring eller diarré, indtil antibiotikabehandlingen er afsluttet. Et mere alvorligt resultat af antibiotika-induceret diarré er colitis, en betændelse i tyktarmen og en infektion kaldet Clostridium difficile (C. difficile).

Bivirkninger af C. difficile kan omfatte svær, vandig diarré, mavekramper og ømhed, feber, vægttab og pus eller blod i din diarré. Hvis du har symptomer på C. difficile, skal du straks kontakte din læge for yderligere udredning og behandling.

Relaterede medicinske spørgsmål

Relaterede støttegrupper